40 komentářů »

8 způsobů jak vydělávat na internetu

09. 06.

V článku se dozvíš základní informace o různých způsobech jak vydělat peníze na internetu. Některé možnosti používají internet jen částečně, některé jsou založené čistě na internetovém prostředí. Nejedná se o kompletní výčet, popisuji jen ty rozšířenější a ověřené modely. Postupem času a získáváním nových informací budeš vidět stále nové a nové souvislosti mezi různými metodami a budou tě napadat vlastní postupy, jak zvyšovat příjem ze svého online podnikání. Odstavec na konci článku ti také poradí, kterým metodám výdělku je naopak dobré se vyhnout.

Obsah článku:

1) Prodej zboží

Prodej zboží je jedna z prvních věcí, která řadu lidí v souvislosti s online podnikáním napadne. Zboží můžeš na internetu nabízet zákazníkům několika způsoby.

Vlastní eshop

Budování ziskového elektronického obchodu je běh na dlouhou trať. V řadě oborů se budeš potýkat s početnou konkurencí, která tlačí marže na minimum. Prosadit se se širokou nabídkou zboží oproti velkým eshopům zpočátku pravděpodobně nedokážeš. Jedním klíčem k úspěchu může být zaměření na specializované druhy zboží. Při výběru sortimentu se také zamysli, zda chceš pouze přesouvat krabice nebo zákazníkům navíc poskytovat doplňkové služby. Ty pro tebe mohou být konkurenční výhodou a dalším zdrojem příjmů.

Je možné spustit eshop bez technických znalostí? Ano, je. A mezi tvé možnosti patří:

 • Nechat si naprogramovat elektronický obchod na míru (investice v řádu desítek až stovek tisíc korun).
 • Koupit a přizpůsobit hotové krabicové řešení (desítky tisíc korun).
 • Pronajmout si hotové řešení na provoz eshopu (tisíce korun měsíčně).
 • Nechat si přizpůsobit a zprovoznit volně dostupné řešení (stovky až tisíce korun).

Pokud se v technických záležitostech vůbec neorientuješ, je ideální možností pronájem hotového řešení. Takové služby nabízí například firma Petra Soukupa Simplia s.r.o. Za měsíční poplatek získáš funkční internetový obchod, drobné úpravy a podporu. V ceně je také zprovoznění eshopu a umístění na serverech firmy.

A kde najít dodavatele? Zkus hledat slovní spojení „tvůj produkt velkoobchod“. Dobře poslouží také servery určené přímo pro zadávání nabídky a poptávky, další možností je potom třeba katalog Firem na Seznamu.

Pro další informace doporučuji přečíst články od Ládi Nosákovce: Lze spustit e-shop bez zkušeností s www, Trocha informací k rozjetí e-shopu a Na co se připravit u provozování e-shopu. Nejen v těchto článcích, ale na celém jeho blogu najdeš řadu cenných informací.

Aukční servery

Podpořit prodej můžeš na největším českém aukčním serveru Aukro.cz. Nákup a prodej funguje na Aukru dvěma způsoby. Buď jde o klasickou aukci, nebo o prodej za pevně danou cenu. Pro aukci určíš počáteční cenu a čas ukončení. Zájemce o danou věc může během trvání aukce nabídnout maximální částku, kterou je ochotný zaplatit. Prodávaný předmět získá ten, kdo do ukončení aukce nabídne nejvíc.

Při prodeji za pevně danou cenu určíš tzv. cenu „Kup teď“. Ten, kdo má o zboží zájem, jej může rovnou koupit bez přihazování a bez čekání na konec aukce. Oba způsoby prodeje, aukci a okamžitý prodej za cenu Kup teď, je možné kombinovat. V takovém případě nastavíš cenu Kup teď vyšší, než je počáteční cena pro aukci. Pokud někdo během aukce nabídne cenu Kup teď, získává danou věc a aukce předčasně končí.

Pro podrobnější informace si projdi Průvodce prodejem na aukru přímo od serveru Aukro.cz.

Bazary a online inzerce

Dalším místem, kde můžeš nabídnout své zboží k prodeji, jsou internetové bazary a inzertní servery. Ty umožňují vkládat osobní inzerci zdarma, v případě nabídek komerčního charakteru se většinou připrav na poplatek. Některé servery vkládání komerčních nabídek neumožňují vůbec, takže si vždy raději pročti pravidla.

2) Affiliate marketing

Firma provozující affiliate program vyplácí odměny svým affiliate partnerům za přivedení zákazníka. Používá se také označení partnerský nebo provizní program. Návštěvníky můžeš k inzerentovi posílat pomocí odkazů a reklam na svých vlastních webových stránkách, přes odkazy v článcích vkládaných do volných databází článků, pomocí odkazů v reklamních emailech a podobně.

Návštěvníky směruješ na své vlastní stránky a odtud k inzerentovi nebo je posíláš například z placené inzerce ve vyhledávačích přímo na stránky inzerenta. Této metodě se říká directlinking. V případě ppc inzerce narazíš na omezení ze strany vyhledávačů. U Googlu se například na jedno klíčové slovo nezobrazí dvě reklamy se stejnou cílovou url adresou, takže soupeříš o zobrazení inzerátu s dalšími affiliate partnery nebo dokonce se samotným provozovatelem programu. Proto některé affiliate programy directlinking zakazují nebo mají seznam klíčových slov, na která nesmíš inzerovat.

Většina affiliate programů je jednoúrovňová, můžeš se ale setkat i s víceúrovňovými. V tom případě získáš kromě provize z vlastních prodejů také odměnu za prodeje partnerů, kteří se přes tebe do daného affiliate programu zaregistrovali.

Affiliate sítě

Affiliate síť působí jako prostředník mezi inzerenty a affiliate partnery. Síť se stará o technickou stránku věci, přijímá platby od inzerentů a vyplácí odměny partnerům. Výhodou pro tebe jako partnera je větší výběr inzerentů na jednom místě a jedna společná výplata ze všech programů, které daná síť nabízí.

U nás funguje affiliate síť Potenza, ve které najdeš například kampaň od společnosti UPC nebo ING. Ze zahraničních sítí stojí za pozornost Zanox, kde má kampaně také několik českých firem.

Individuální affiliate programy

Kromě affiliate sítí existují také individuální affiliate programy. V takovém případě si daná společnost spravuje program sama. Stará se o technickou stránku věci i o jednotlivé platby partnerům. Pokud se rozhodneš propagovat individuální affiliate program, zjisti si informace o firmě, která jej provozuje. Je možné, že najdeš zkušenosti dřívějších partnerů s opožděnými platbami a podobně. Dobře si také pročti podmínky spolupráce a dej pozor například na nepřiměřeně vysoko nastavenou minimální částku výplaty.

České affiliate programy přehledně rozdělené do kategorií najdeš na Webtrhu. Zajímavý je také Provizni-system.cz, ve kterém je sdruženo několik internetových obchodů společnosti Vivantis a.s. s různým sortimentem.

Nejpoužívanější kompenzační modely

PPS (Pay Per Sale)

Většina affiliate programů nabízí partnerům provizi založenou na podílu z hodnoty objednávky, kterou zákazník uskuteční. Odměna je stanovená procentuálně nebo fixní částkou. Jde buď o odměnu pouze z první objednávky, z opakovaných objednávek po určité období, nebo dokonce ze všech objednávek, které doporučený zákazník později uskuteční. Výše provize se liší obor od oboru, u elektroniky to jsou jednotky procent, u informačních produktů se můžeš setkat s desítkami procent.

PPA (Pay Per Action) / PPL (Pay Per Lead)

U tohoto modelu získáš fixní částku za každého návštěvníka, kterého jako partner doporoučíš a který na inzerentových stránkách vykoná požadovanou akci. Akcí může být například registrace, vyplnění formuláře nebo přihlášení k odběru emailových novinek.

Více o affiliate marketingu se dočteš ve článcích Barbory Benediktové Proč se zajímat o affiliate marketing, Affiliate marketing – situace na českém trhu a Affiliate marketing – zahraniční sítě, případně na Wikipedii.

3) Vytváření vlastních internetových stránek

Kromě práce na zakázku můžeš vytvářet internetové stránky pro sebe. Místo jednorázové odměny se ti nabízí řada možností, jak z webu získat pravidelný pasivní příjem. Své běžící webové stránky můžeš samozřejmě také nabídnout k prodeji.

Typy webových projektů

Blog

Blog je ideální, pokud tě baví psát a navíc máš nejlépe buď odborné znalosti v nějaké oblasti, nebo píšeš kontroverzním způsobem, který polovinu čtenářů rozzuří a polovinu nadchne. V těchto případech máš dobrou šanci vybudovat úspěšný blog. Pokud z něj chceš mít později příjem, určitě zvaž zprovoznění na své doméně. Blogovací služby, které ti umožňují zdarma zakládat stránky zpravidla na doménách třetího řádu, jsou sice snadným řešením, často ale uživatelům zakazují vkládat jakoukoliv inzerci.

Pro vytvoření blogu nemusíš umět programovat, existují volně dostupné hotové skripty, které jej budou pohánět. Mezi populární patří WordPress, pro který je navíc k dispozici bezpočet grafických vzhledů. Pokud si na jeho instalaci netroufáš, bude tě zprovoznění stát řádově stokoruny.

Ministránky / Mikrostránky

Jako mikrostránky se označují obsahové weby malého rozsahu pojednávající zpravidla o úzce zaměřeném tématu. Díky specifickému obsahu se většinou dají dobře monetizovat a také bývají pomocí zpětných odkazů použity pro podporu větších projektů.

Text pro mikrostránky použij nejlépe originální, odnikud neokopírovaný. Vyhneš se tak pravděpodobnému porušení autorského zákona a navíc tvé stránky nebudou internetovými vyhledávači penalizovány za duplicitní obsah. To platí pro všechny texty, které na své blogy nebo webové stránky vkládáš. Mikrostránky můžeš postavit na zmíněném redakčním systému WordPress, který je vhodný nejen pro blogy.

Složitější webové stránky

Pustit se můžeš také do složitějšího webového projektu, kde se na jeho fungování aktivně podílí jeho návštěvníci. Patří sem například servery umožňující vkládání inzerce, seznamky, diskuzní fóra a mnoho dalších. Pokud vytvoříš užitečnou a uživatelsky přívětivou službu, lidé se budou na tvé stránky vracet a sami vytvářet jejich obsah.

Tady už budeš potřebovat pokročilejší znalosti nějakého serverového skriptovacího jazyka, jako je PHP, a vědět, jak pracovat s databází, například MySQL. Základní znalost těchto a dalších technologií pro vývoj webových stránek ti bude prospěšná také při zadávání zakázky někomu zkušenějšímu, protože budeš zhruba vědět, jaké jsou možnosti a omezení.

Způsoby monetizace

Je řada možností, jak svoje webové stránky zpeněžit. Většinou máš na výběr mezi použitím reklamního programu zprostředkující firmy a mezi přímou domluvou s inzerentem. Inzerenta budou zpravidla zajímat statistiky návštěvnosti, pro jejichž měření můžeš použít Google Analytics.

PPV (Pay Per View)

Získáváš odměnu za zobrazení reklamního prvku. Ceny se často udávají za tisíc zobrazení. Pro toto množství se používá zkratka CPM nebo CPT. Na tomto principu fungují také reklamní systémy, kde za zobrazení reklam získáváš kredity. Ty pak využiješ buď pro vlastní inzerci, nebo je nabídneš k odkoupení.

PPC (Pay Per Click)

Získáváš odměnu za každé kliknutí návštěvníka tvých stránek na reklamní prvek. Velké oblibě se těší program AdSense od společnosti Google. Na reklamy na svých stránkách neklikej, ani k tomu nenabádej své přátele. Inzerenti nemají o taková kliknutí zájem a tvůj účet bude při odhalení zablokován.

Affiliate programy: CPA / CPS

Viz. 2) Affiliate marketing.

Prodej zboží

Viz. 1) Prodej zboží.

Pokud provozuješ elektronický obchod nebo na internetových stránkách nabízíš své služby, zaměř se na své vlastní prodeje a zvaž, zda má vůbec smysl odvádět si návštěvníky ze stránek umístěním reklam. O tom, Kam reklama nepatří, píše PPC expertka Petra Větrovská. Na jejím blogu najdeš řadu užitečných informací především o placené reklamě ve vyhledávačích.

PPT (Pay Per Time)

Získáváš odměnu za předem sjednanou dobu, po kterou se bude reklamní prvek zobrazovat. Tento způsob se většinou domlouvá přímo s konkrétním inzerentem.

PPP (Pay Per Post)

Získáváš odměnu za zveřejnění reportáže, recenze nebo článku, zpravidla komerčního charakteru. Zatím u nás není program sdružující zájemce o tento typ inzerce. V zahraničí takto funguje například PayPerPost.com.

Prodej zpětných odkazů

Získáváš odměnu za umístění zpětného odkazu. Sem by se dalo zahrnout výše zmíněné DirectoGlobal, i když jsou v něm nabízeny krátké textové inzeráty a ne pouze samotné odkazy. V zahraničí patří k nejpoužívanějším serverům pro prodej a nákup zpětných odkazů BackLinks.com.

Zpoplatnění obsahu a služeb

Můžeš také zkusit zavést poplatky za bonusové materiály, ať už jsou to články, které nejsou volně dostupné na blogu, podrobné videonávody a podobně. Svým návštěvníkům můžeš také nabídnout zvýhodněné funkce jako vip status na seznamkách, zvýrazněné zobrazování inzerátu v online bazarech, přednostní zápisy v internetových katalozích a podobně.

Platby od uživatelů lze přijímat různými způsoby. V českém prostředí ti dobře poslouží bankovní převody, u kterých je ale nevýhodou zpravidla několikadenní prodleva. Zpoplatněné Premium SMS jsou pro uživatele naopak rychlou a pohodlnou možností, ale připrav se na to, že značná část platby připadne mobilnímu operátorovi. Používání platebních a kreditních karet pro platby na internetu u nás není příliš rozšířené, takže je společně s PayPalem ber spíše jako doplňující možnost.

Prodej webových stránek

Své webové stránky můžeš nabídnout k prodeji. Poptávka je nejen po velkých projektech, ale také po mikrostránkách a blozích. Kupci mají zájem jak o úplně nové weby bez návštěvnosti a zisků, tak o weby navštěvované a ziskové.

Pokud stránky vytváříš už s tím, že je chceš prodat, je dobré před oslovením zájemců získat alespoň nějakou návštěvnost a příjmy. Cena takového webu při prodeji se pak zpravidla určuje jako několikanásobek měsíčního příjmu plus náklady na jeho zprovoznění, což zahrnuje grafický návrh, programování, psaní textů a podobně.

Ideální místo k prodeji a nákupu webů je sekce Trh webů na Webtrhu, pro nabídku a poptávku inzerce je pak určená sekce Trh inzerce. O tom, jak se prezentovat při nabídce reklamního prostoru, se podrobně rozepsal Drago ve článku Jak efektivně prodávat reklamní místo na stránce.

4) Domény

Obchodování s doménami

Cílem obchodování s doménami je koupit a prodat se ziskem. Domény jsou už hodně přebrané a domaineři často používají skripty, které jim usnadňují vyhledávání volných, případně expirujících domén s výdělečným potenciálem. Ruční vyhledávání zajímavých kousků ti zabere hodně času a úspěch není zaručený. Pozor si dej na domény obsahující názvy registrovaných ochranných známek nebo na názvy, které se jim podobají. Můžeš se dostat do sporu s vlastníkem příslušné známky.

Někteří lidé se specializují na hledání zájemců o domény, které již někdo jiný vlastní. Při úspěšném sjednání obchodu získají provizi z této transakce. O různých přístupech k obchodování s doménami si můžeš přečíst v článku Domainer 7 krát jinak.

Vývoj projektu

Doménu můžeš nějaký čas držet a prodat až později. Zvýšit hodnotu domény můžeš tím, že na ní spustíš jednoduché webové stránky, které budou generovat alespoň nějaký příjem. Pokud jde o kvalitnější projekt, najdeš pravděpodobně zájemce i bez návštěvnosti a příjmů. Doménu spolu s běžícím, nejlépe ziskovým webem pak prodáš snáze a za vyšší cenu. Více viz. 3) Vytváření vlastních internetových stránek.

Parkování domén

Pokud pro doménu nemáš žádné využití a má alespoň nějakou návštěvnost, zvaž její zaparkování, ať neleží úplně ladem. Více o parkování domén se dozvíš v článku Co znamená parkovat doménu.

Kde domény kupovat a prodávat

Koupit nebo nabídnout doménu k prodeji můžeš například na Webtrhu v sekci Trh domén. Domény jsou nabízené také na Aukru, často ale vzhledem k nízké kvalitě za přehnané ceny.

Pro více informací o tom, jak funguje doménový trh, si projdi Dragův web 404m.com. Užitečné informace o doménách najdeš také na serveru DomenovaJmena.cz.

5) Arbitráž

Arbitráž je obecně postup, při kterém je využita rozdílná cena na dvou nebo více trzích. V internetovém prostředí je známá především PPC arbitráž. Ta je založena v prvním kroku na tom, že vytvoříš internetové stránky, na které umístíš kontextovou reklamu. Obsah stránek je psaný tak, že se zobrazují reklamy s vysokou cenou za proklik. Stránky jsou navíc tvořené tak, aby byla zvýšená pravděpodobnost, že návštěvník na reklamu klikne a ty získáš provizi.

Druhým krokem je vytvoření placených kampaní ve vyhledávačích, odkud posíláš návštěvníky na své stránky. Cílíš zpravidla na méně vyhledávaná slova, která jsou stále relevantní a zároveň levnější. Rozdíl mezi proinzerovanou částkou a mezi příjmem z kontextových reklam je tvým ziskem.

Vyhledávače proti PPC arbitráži bojují. Google vyřadil ze svých inzertních programů řadu lidí, kteří takto vydělávali značné částky. Programy AdWords a AdSense od Googlu ale nejsou jediné, a příležitostí k arbitráži je celá řada. Dočasně uniknout pozornosti můžeš použitím jiného zdroje návštěvníků a jiného zdroje pro kontextové reklamy.

6) Informační marketing

Žijeme v informačním věku. Manuální práce je nahrazována automatizovanými linkami a řada pracovních pozic je založena na využívání vědomostí. Je pravděpodobné, že o dvou nebo třech tématech víš více než 95% ostatních lidí. Pokud dokážeš své znalosti správně formulovat a předat dál, je informační marketing ve spojení s internetem ideální příležitostí k výdělku. Pro informační marketing můžeš využít informace dalších lidí stejně jako své vlastní. Stačí najít odborníka v dané oblasti a navázat s ním spolupráci.

Jak začít v informačním marketingu od nuly

Jednou z nejsnazších možností je vytvořit elektronickou knížku. V České republice bude těžké dosáhnout rozumného příjmu kvůli malému trhu. Mnohem větší šanci máš v anglicky mluvícím prostředí, takže buď napiš knížku v angličtině, nebo nechej českou verzi přeložit. Pro psaní můžeš použít textový editor z volně dostupného balíku OpenOffice a hotový dokument přímo v něm převést do formátu pdf.

Jak prodávat digitální produkty

V anglickém prostředí je jednou z nejjednodušších možností affiliate síť ClickBank. Ta za tebe zařídí příjem plateb od zákazníků a navíc můžeš využít affiliate partnery, kteří budou za provizi tvůj produkt propagovat. ClickBank slouží výhradně k prodeji digitálních produktů, které si zákazník ihned po zaplacení může stáhnout do svého počítače.

Další z možností, jak nabízet tvou elektronickou knížku, je prodej přes aukční server eBay, který funguje na podobném principu jako naše Aukro. Před časem eBay zakázal nabídku veškerých digitálních produktů, takže je potřeba umístit materiály na cd nebo dvd a zákazníkovi je poslat poštou.

Další typy informačních produktů

Při vytváření informačních produktů se tvé fantazii meze nekladou. Mezi časté typy patří audioverze zmíněných elektronických knížek, videonávody, záznamy z přednášek a seminářů. Všechny tyto produkty můžeš nabízet v digitální podobě ke stažení nebo jako fyzické produkty v krabici. V takovém případě přichází na řadu tištěné příručky, cd a případně dvd disky.

Do informačního marketingu svým způsobem patří také placené členské sekce webových stránek (membership sites). Dále potom telefonické konzultace, osobní konzultace a nebo semináře, které navíc při nafilmování poskytnou materiál pro vytvoření výše zmíněných produktů.

Informační marketing u nás

V České republice se informačním marketingem zabývá například firma MindSoft s.r.o. v čele s Bc. Lenkou Černou a Ing. Alešem Kalinou. Specializují se na osobní koučink a vzdělávání v oblasti lidské psychiky. Vedle osobních konzultací, několika cd a dvd nabízí také elektronické knížky. Ty monetizují formou služby Premium SMS. Počet lidí využívajících na českém internetu platební nebo kreditní karty je stále malý, proto se služba Premium SMS používá, i když značná část příjmu připadne provozovateli služby a mobilnímu operátorovi.

7) Virtuální světy

Shromažďování virtuální měny

V posledních letech získaly na oblibě online hry a světy jako World of Warcraft nebo Second Life. V těchto světech se používají virtuální měny, které podobně jako v tom skutečném slouží k nákupu předmětů a služeb. Pokud tě hra baví a jsi v ní úspěšný, můžeš nashromážděnou měnu vyměnit za skutečné peníze. Než začneš měnit virtuální měny za skutečné peníze, projdi si pravidla daného online světa. To, že se na různých specializovaných serverech s měnou obchoduje, neznamená, že je to povolené. Například tvůrci hry World of Warcraft takové počínání zakazují.

Podnikání ve virtuálních světech

Zmíněný Second Life převod virtuální měny na skutečnou umožňuje. Vzhledem ke značnému počtu uživatelů se z něj stává ideální místo pro virtuální podnikání. V Second Life můžeš začít budovat svou firmu se vším, co k ní patří. Od volby poskytovaného produktu nebo služby až po hledání zákazníků. Česká komunita je ale zatím malá, takže je dobré zaměřit se nejen na ni. Činností ve virtuálních světech je také možné podpořit povědomí o firmách ze skutečného světa.

Více informací najdeš v článcích Marketing a podnikání ve virtuálních světech a Second Life for Dummies od Daniela Dočekala, Virtuální ekonomiky MMOGs od Denisy Kera a také doporučuji Virtual economy na anglické Wikipedii.

8) Práce na volné noze

Psaní článků

Řada majitelů internetových stránek hledá autory originálních textů. Uplatnění najdeš nejen pokud máš znalosti v konkrétní oblasti, ale také pokud dokážeš psát na obecnější témata. Velkou výhodou je perfektní znalost českého jazyka a gramatiky, předpokládá se, že dodáš články, které lze využít bez dalších korektur. Mnoho zajímavého pro pisatele najdeš v sérii článků Hříchy pro šíleného korektora.

Tvorba webů, programování webových aplikací

Pracovat jako kodér, webdesigner nebo programátor je pro řadu lidí lákavé. Pokud ale v těchto oborech začínáš, nečekej, že se staneš odborníkem za pár týdnů po prostudování několika knížek. Potřebuješ strávit hodně času praxí a nabíráním zkušeností.

Průvodcem v začátcích tvorby internetových stránek ti bude server Dušana Janovského Jak psát web. Hodit se ti může také jeho způsob jak se naučit psát všemi deseti. Od webdesignera Petra „Pixyho“ Staníčka se dozvíš mnoho užitečného nejen o kaskádových stylech. Při návrhu barev ti pomůže generátor barevných schémat z jeho Dílny CSS a Webdesignu.

O tom, s jakými se budeš potýkat problémy při práci na volné noze, píše grafik Jiří Tvrdek, o přednostech pojednává článek Kouzlo podnikání na volné noze od Roberta Vlacha, který provozuje server NaVolneNoze.cz. Ten kromě blogu a dalších užitečných informací nabízí katalog nezávislých profesionálů, kde se můžeš zviditelnit a zároveň získat přehled o dalších lidech ve svém oboru. Inspirací ti také budou samotné obory, ve kterých lidé své služby nabízejí. Nabídnout své služby související s online podnikáním můžeš také v sekci Nabídka služeb na Webtrhu.

Body 1) - 7) většinou také spadají do nezávislého podnikání, a bylo by je tedy rovněž možné označit prací na volné noze. V tomto bodě jsem práci na volné noze uvažoval jako činnost, při které tvůj příjem plyne ze zakázek pro klienty.

Způsoby výdělku, kterým je dobré se vyhnout

Nabídky jednoduchého výdělku

Na inzertních serverech nebo v tištěné inzerci se můžeš setkat s různými nabídkami jednoduchého výdělku a snadné domácí práce. Jeden čas bylo hodně rozšířené „nadepisování obálek“ a „katalogy s nabídkou domácí práce“. V obou případech se jedná o podvod, kdy člověk zadávající inzerát požaduje zaslání poplatku.

U obálek se dozvíš v podstatě jen to, že máš zopakovat ten samý postup - podávat inzeráty, tahat peníze z důvěřivých lidí a šířit ten nesmysl dál. Katalog domácích prací na tom není o moc lépe. Poštou ti sice přijde, ale obsahuje kontakty na různé firmy, které ani neví, že jsou v něm zařazené. Součástí katalogu mohou být také odkazy na internetové servery zabývající se nabídkou zaměstnání. Buď na pozoru vždy, když narazíš na podobné nabídky.

Investiční programy nabízející neúměrně vysoké zhodnocení

Tyto programy jsou známé pod zkratkou HYIP (High-Yield Investment Programs), případně HYROL (High Yield Return On Loan). Jejich zakladatelé nabízí zhodnocení v řádu desítek procent měsíčně a o tom, jak jsou vložené peníze využité, buď neposkytují žádné, nebo jen minimální zkreslené informace. Peníze totiž často nejsou vůbec investovány a veškeré prostředky jsou shromažďované takzvaným Ponziho schématem. Vklady nových investorů jsou použity zpravidla pro výplatu podílu těch, kdo vstoupily do programu dříve.

Vklad do HYIP programů představuje značné riziko, a i když se ti peníze mohou vrátit, vyhni se jim. Jedná se téměř jistě o podvod a tvůj případný zisk je často vykoupen okradením jiného člena programu.

Pyramidová schémata

Pyramidová schémata označovaná také jako letadlo jsou založená na odměnách za získání nových členů, od kterých je vyžadován poplatek. Ten se přerozdělí do vyšších úrovní pyramidy přes člověka, který jej do systému přivedl. Peníze vybírané za vstup do systému jsou jediným příjmem celé pyramidy. Tento model je neudržitelný a pyramida se hroutí ve chvíli, kdy přestanou vstupovat noví členové.

Obecně se vyhni všemu, kde je po tobě vyžadován vstupní poplatek a přitom nevíš, o co přesně se jedná. Řeči o snadném výdělku a finanční nezávislosti zní sice hezky, ale pravděpodobně jde o podvod, v lepším případě o multi level marketing.

Strategie pro sázení v hazardních hrách

Řada těchto strategií vychází ze systému Martingale. Základní varianta je používána u her, kde je při výhře vyplacen dvojnásobek vkladu (např. u rulety sázka na červenou/černou barvu). Pokud hráč v daném kole prohraje, v dalším svou sázku zdvojnásobí. Výhra mu potom pokryje předchozí ztráty a navíc získává částku rovnající se původní sázce.

Předpokladem pro fungování těchto systémů je ale neomezený rozpočet hráče, což samozřejmě nelze splnit. Po každém neúspěšném kole exponenciálně stoupá vsazená částka, a velmi rychle tak kvůli získání základní sázky riskuješ mnohonásobně víc.

Pro hazardní hry, ve kterých výsledek každého kola nezávisí na předchozím, neexistuje žádný systém přinášející zaručený dlouhodobý zisk. Je velmi pravděpodobné, že při použití těchto systémů ztratíš veškeré použité prostředky. Matematická výhoda je vždy na straně kasina. Jedinou možností, jak v souvislosti s online kasiny vydělávat, je účast v jejich affiliate programech.

Klikačky, příjem reklamních emailů

Tyto systémy nejsou vždy nutně podvod, ale tvůj zisk je vzhledem k vloženému času minimální. Navíc představa konzumování reklamních sdělení není nejlákavější. Členům je často nabízena možnost získávat provize za další uživatele, kteří se registrují pod ně. Proto tyto systémy lidé všude možně po internetu doporučují. Odměny za jednotlivé akce se pohybují v řádu desetihaléřů, maximálně korun. Zkratky, se kterými se v souvislosti s klikačkami setkáš:

 • PTC - platba za kliknutí, např. na banner
 • PTR - platba za přečtení reklamního emailu
 • PTS - platba za registraci u jiné firmy

Používej zdravý rozum

Vyhni se všem systémům a transakcím, jejichž podstatě úplně nerozumíš. A nejde jen o to, že můžeš narazit na podvodné jednání. Rizikem jsou také veškeré peníze vložené ať už do nákupu běžících webových projektů, vývoje nových projektů nebo do reklamy. Nikdy nemáš záruku, že se ti investice vrátí. Nedej na sliby jistého výdělku a před každým rozhodnutím vždy zjisti dostatek informací. Do svého podnikání navíc vkládej jen peníze, které si můžeš dovolit ztratit.

Daně a další povinnosti

Na tvou výdělečnou činnost se vztahují zákonné povinnosti. Jejich neznalost tě v případě, že něco opomeneš, neomlouvá. Pro začátek doporučuji přečíst souhrn Jak začít podnikat krok za krokem na stránkách JakPodnikat.cz, které píše daňová a účetní poradkyně Mgr. Jana Konečná. Web je psaný stručně a k věci, takže se poměrně rychle dozvíš základní informace o tom, jak na podnikání z hlediska paragrafů. Svou konkrétní situaci je také dobré konzultovat s příslušnými institucemi:

 • Živnostenský úřad
 • Finanční úřad
 • Zdravotní pojišťovna
 • Okresní správa sociálního zabezpečení

Může se ti stát, že pracovníci daných institucí nebudou znát odpověď na tvé otázky. Online podnikání je oblast, které řada z nich zatím bohužel dostatečně nerozumí (čest výjimkám). Za své podnikání a všechna rozhodnutí ale odpovědnost neseš ty, takže se v případě pochybností obrať na právníka a nebo daňovou poradkyni. Narozdíl od rady úředníků tě to bude něco stát, ale budeš mít jistotu, že máš z právního hlediska vše v pořádku.

Závěr

Internet ti nabízí ideální možnost, jak si přilepšit během studia nebo stálého zaměstnání. Pokud máš odhodlání a vytrvalost, časem můžeš vybudovat úspěšné online podnikání, které tě bude samo o sobě slušně živit.

Alespoň ze začátku odolej pokušení utratit vydělané peníze za vytoužené věci. To, co vyděláš, buď odkládej stranou pro pozdější investice do podnikání, nebo investuj do svého vzdělání. Na internetu nezbohatneš přes noc. Ani za týden, ani za měsíc. Zaměř se na to, pro co máš předpoklady a co tě zároveň baví. Čti odborné knížky, účastni se seminářů a rozvíjej se v dané oblasti. Počátečními neúspěchy se nenechej odradit a vezmi si z nich ponaučení.

A jak začít od nuly, pokud neumíš programovat, vytvořit webovou stránku, navrhnout grafiku a neorientuješ se ani v dalších technických záležitostech a internetovém prostředí? V takovém případě je jednou z ideálních možností právě výše zmíněné psaní článků.

Kam pro další informace o online podnikání?

Pro začátek doporučuji sekci Publikujeme na stránkách poradenské společnosti H1.cz. Řadu užitečných informací získáš například z archivu emailového newsletteru Firma online. Články z tohoto emailového zpravodaje jsou k dispozici také ve formátu mp3. Dále si projdi odborné články jednotlivých konzultantů a za pozornost určitě stojí kniha 10 x 10 manažerských chyb v internetovém podnikání. Kniha je k dispozici v tištěné podobě, a pokud se přihlásíš k odběru zmíněného emailového zpravodaje, získáš knihu zdarma v elektronické verzi.

Dalším, takřka bezedným zdrojem informací je diskuzní server Webtrh.cz, který provozuje a neustále vylepšuje Martin Schlemmer. Kromě sekcí, kde probíráme různé aspekty online podnikání, zde najdeš například také sekci Trh vyhrazenou pro obchodování, sekci Zakázky určenou pro zadávání nabídky a poptávky služeb a nově je k dispozici také daňová a právní poradna. Než založíš diskuzní vlákno nebo se zeptáš na nějakou otázku, je dobré nejprve zkusit vyhledávání. Řada témat se už několikrát probírala a odpověď často nalezneš právě ve starších příspěvcích uživatelů. Na Webtrhu mě můžeš potkat pod přezdívkou zahy.

Líbí se ti článek? Máš k němu připomínky a nebo doplňující informace? Napiš komentář, tvůj názor mě zajímá.


Komentáře k článku

 1. 1) Maigi,

  Konečně možnosti solidního internetového vydělávání hezky pohromadě.. kéž by si to přečetl každý, kdo má předsudky vůči vydělávání na internetu "díky" zmiňovaným "zaručeným rychlým způsobům"...

 2. 2) zadirr,

  K tomu "odpovědnost neseš ty"... ne úplně vždycky. Každý si nese odpovědnost za svou budoucnost, ale odpovědnost za pokuty od Finančního úřadu nese ze zákona (523/1992 Sb.) daňový poradce (pokud si ho člověk najme, samozřejmě).

  Daňový poradce ale není vaše kamarádka, která pracuje jako účetní a po večerech si přivydělává tím že vede účetnictví známým. Daňový poradce je člověk, který má papír na to že rozumí daním, je členem Komory daňových poradců (www.kdpcr.cz), má pojištění na případné škody které vám svými službami způsobí (asi hlavně ty pokuty od Finančáku).

  Jenže takový daňový poradce to samozřejmě nedělá zadarmo, takže takový začínající internetový podnikatel by za něj možná zaplatil i víc než sám vydělá :-(

 3. 3) Andre,

  Moc hezky a obsáhle napsáno. Jak dlouho jsi to dával dohromady, odhadem?

 4. 4) j.u.,

  Moc pěkné shrnutí, díky.

  Jen mě tak napadlo: není ale u Informačního marketingu problém se zájmem těch zbývajících 95 %? Protože i kdyby člověk věděl víc, než oni, tak ještě musí najít někoho, koho to zajímá. Nebo je naopak úzké zacílení takovou monetizační výhodoua těch 5 % stačí?

 5. 5) Václav Ulrych,

  O tomto tématu je na Netu spousta článků, autor většinou napíše pár pitomostí a přidá takové odkazy, aby na kliknutích vydělal.
  Tohle není ten případ. Kvalitní a informacemi nabitý text. Jen tak dál :-)

 6. 6) Honza Zahradník,

  Andre: Se vším všudy takových 35 - 40 hodin.

  j.u.: Těch 95/5 je hlavně pro zamyšlení. Hodně lidí má třeba koníčka a ani si neuvědomí, že jsou v té oblasti svým způsobem odborníci. Jak správně píšeš, ne všichni z těch 95% budou mít o tvé informace zájem, to je jasné :-)

  Velká poptávka a hlad po informacích je například v oblastech, kde lidé prožívají silnou emocionální bolest - partnerské vztahy (jak najít partnera, jak se vyrovnat s rozchodem/rozvodem), hubnutí, finance (jak se dostat z dluhů).

 7. 7) Deshihk,

  Gratuluji k velice kvalitnímu článku a obdivuji tvou práci psát článek 35 - 40 hodin. Klobouk dolů. Škoda že jsem tento článek nečetl před pár lety, moje začátky s výdělkem na internetu mohly být lehčí :)

 8. 8) VojtaR,

  Skvělý článek. Přesně ten typ článku, který automaticky vkládá blog do RSS čtečky. Díky.

 9. 9) Homer,

  Pěkné a komplexní shrnutí. Nedozvěděl jsem se sice nic nového, ale takhle pohromadě jsem to na českém netu ještě neviděl. Díky.

 10. 10) Reyden,

  Pekny clanek, doufam ze budes psat stejne zajimave i do budoucna, drzim palce at vydrzi nadseni

 11. 11) Mladý akcionář,

  Už to tu zaznělo, ale pro to nezopakovat. Skvělý článek, systematicky popsané možnosti.

  Dokážu si představit i malinkatou příručku, knížečku prodávanou na stáncích "PNS"

 12. 12) Parolet,

  Kdyby dělati bylo stejně snadné
  jako věděti co dělati,
  pak z kapliček byly by velechrámy
  a z chaloupek paláce

 13. 13) Andrej,

  Ahoj, pekné zhrnutie. Ja sa tiež venujem podobnej problematike, ale takéto prehľadné zhrnutie sa mi zatiaľ nepodarilo napísať.

 14. 14) LucaS,

  Ahoj, pěkně, pěkně. Ještě bych snad dodal prodej fotek ve fotobankách a možnost jejich affiliate...

 15. 15) psípsycho,

  Ahoj,
  asi si mně zachránil od toho bejt šaman nebo parapsycholog pro psy...
  jdu psát ...
  Moc hezky si to chlapče nastudoval,pochopil,nasmolil a ukázal.
  Děkuju.

 16. 16) Pay per post,

  Pro české blogery je pay per post Placla.cz. Platí se i 300 kč za článek na blogu.

 17. 17) lachtan,

  jednoduše supr. těch článků co jsem kdy zbytečně přečetl a těch hodin zabitých u PC jen abych zjistil že vydělat na webu nějakou kačku je celkem dřina.
  a k ničemu mě nedovedli.dík

 18. 18) Wampi,

  Konečně nějaký dlouhý a opravdu komplexní článek o affiliate marketingu a reklamě. Konkrétně affiliate programy se zabývám na http://1affiliate.cz/

 19. 19) Migig,

  Krásný a ucelený článek, pořádně mě to nakoplo, tak doufám, že z toho něco plodného taky vzejde...

  Moc díky, super práce ;-)

 20. 20) Richard,

  Super clanek, jen tak dale! Uz se tesim na dalsi!

 21. 21) Gabriela,

  Děkuji za zajímavé a ucelené informace, které mě inspirovaly a zcela jistě i pomohou v dalším rozvoji. Přeji mnoho úspěchů.

 22. 22) Lukáš,

  Děkuji. Na nečem podobném jsem začal pracovat a po přečtení tohoto článku jsem dostal nebo se trochu dobil pro další práci na mém blogu .ještě jednou dík.

 23. 23) Tomáš,

  Super článek, ani jsem netušil, že je v ČR tolik odborníků na vydělávání na internetu.

 24. 24) Pavel Málek,

  Zdravím,
  zajímavé informace. Díky.
  Chtěl bych zaparkovat cca 800 domén.
  Mohl by jste mě prosím doporučit, kde by jste zaparkoval své domény v takovém počtu, aby přinášely max. profit.
  Děkuji.
  PM

 25. 25) Honza,

  Pěkný článek, ač málo tisknu, tenhle jsem si i vytisknul.

 26. 26) Michal Kolář,

  Zdravím,
  moc pěkně napsané.
  Našel jsem zde spoustu přínosných informací, které se hodí mít při ruce.

 27. 27) Barbie,

  Top!

 28. 28) Radek,

  V clanku je mnoho chyb - odkazuje na to co jiz davno nefungje !

 29. 29) Honza Zahradník,

  Díky za upozornění Radku, článek jsem prošel a odkazy na již nefungující projekty smazal.

 30. 30) Jana,

  Zdravím :) Zaujal mne úryvek o virtuálním vydělávání, konkrétně na Second Life. Má s tím někdo nějaké zkušenosti ?:) Chtěla bych se zeptat na pár věcí apod. Předem Díky :) Hezký den

 31. 31) Online podnikání,

  Mě zase zaujal ten affiliate. Zkoušel jsem jej v minulosti, ale příliš nevydělával. Proto jsem s ním přestal. Asi jsem někde dělal chybu.

  Hodil by se článek na toto téma, něco jako "jak nejvíce vydělat na affiliate".

 32. 32) Miridia,

  Hodně hezký a kvalitní příspěvek. Konečně něco kloudného! Dííky

 33. 33) TIXIK,

  U affiliate programů bude určitě ještě důležitá otázka platnosti cookies, která je podle providerů platná od několika dní až po neomezenou dobu (třeba http://www.tixik.cz/affiliate/) a potom je to otázka relevance obsahu (odkazu) a míra konverze. Určitě souhlasím s kolegou výše, že by byl fajn článek na téma jak dostat z affiliate co nejvíc.

 34. 34) Michal,

  Díky za přínosný, vyvážený a objektivní článek o podnikání na internetu.

 35. 35) Jaromír,

  Ahoj Honzo, supr vyčerpávající, všechno v jednom. Nicméně jsem to četl na 3x, je toho fakt hodně v jediném článku, nemyslíš?

 36. 36) Milan,

  Konečně rozumný a důvěryhodný článek na dané téma. Určitě bych taky radil vyhnout se "binárním opcím".

 37. 37) leslie,

  jen ten wordpress se mi nezdá nejjednudušší pro začátečníky nebo živnostníky, kteří webům nerozumí...pokud chceš mít kvalitní web na WP, potřebuješ už programátora, přitom existují super programy na tvorbu webových stránek jako třeba http://www.webnode.cz/ kde si vytvoří web snadno každý jen klikáním...

 38. 38) Lenka M,

  Super článek, i když se to na první pohled nezdá, možností je opravdu hodně. Ráda bych se průběžně začala učit tvorbě webu, spíš pro vlastní potřeby, máte nějaké tipy, jak na to? Kde najít informace a čím vlstně začít?

  Děkuji,
  Lenka

 39. 39) Veselé kurzy,

  Velice dobře napsaný článek. Přehledně i pro ty, kteří chtějí začít :-)

 40. 40) Pavel,

  Dobrý článek i po informační stránce. Já jsem si zvolil možnost eshopu přes eshop-rychle.cz. Cíl na rok 2018 jsem si dal obrat 2 000 000 czk. Hurá do práce :)

Napiš komentář


O autorovi

Podnikám a přitom ze všech možných úhlů studuji marketing, který mě fascinuje a baví. Direct response marketing, marketing informační, internetový, emailový, product launches.
Tady na blogu se s tebou chci podělit o informace a myšlenky, které ti pomohou ve tvém online podnikání. Těším se na diskuzi ať už pod články, nebo při osobním setkání. V komentářích si všichni tykáme.

RSS Přidej si mě do své čtečky
Twitter Sleduj můj profil na Twitteru

Volím Stranu svobodných občanů

logo Svobodní

Volím Stranu svobodných občanů, která bez kompromisů hájí naši ekonomickou a osobní svobodu a usiluje o nižší vliv státu na náš život.

"Chceme lidem vrátit svobodu volby v oblastech, v nichž jim jí stát vzal. Chceme výrazně omezit výdaje státu tak, aby lidem stát nemusel brát téměř polovinu peněz, které vydělají. Lidé by měli mít svobodu v rozhodování, jak se svými penězi naloží, nikoliv politici. Lidé by také měli mít svobodu v tom, jaké hodnoty chtějí ctít a vyznávat."

Více na www.svobodni.cz.

Nové články

Kategorie

Emailový marketing

Pro správu kontaktů na zákazníky a rozesílání emailů doporučuji službu SmartEmailing. Nabízí pokročilé funkce pro budování databáze, segmentaci, automatické rozesílání sekvencí, podrobné statistiky a mnoho dalšího:

Přehled funkcí SmartEmailingu

Užitečné zdroje informací

Zahraniční zdroje informací