17 komentářů »

Jak maskovat affiliate odkazy

18. 06.

Při propagování affiliate programu dostáváš k dispozici url adresu, na kterou je potřeba posílat návštěvníky, aby se ti započítávaly provize. Často se setkávám s tím, že na webech je použita přímo tato url adresa. Povím ti, proč to většinou není dobré řešení a jak affiliate odkazy skrýt.

Proč affiliate odkazy maskovat

Při najetí na odkaz většina internetových prohlížečů ve statusbaru zobrazuje, na jakou url adresu se návštěvník po kliknutí dostane. Pokud vidí tvůj affiliate odkaz v nezměněné podobě, může jej to od kliknutí odradit.

example.com -> http://www.example.com/?affid=janzahradnik&tid=a619

Takováhle adresa vypadá trochu podezřele i v případě, že uživatel principu affiliate programů úplně nerozumí. Čím podivnější url, tím menší šance na proklik a na provizi. Pokud uživatel naopak ví, že právě narazil na affiliate odkaz, jeho důvěra ve tvou webovou stránku okamžitě klesá. I když mu produkt nebo službu perfektně předložíš, bude nákup o hodně víc zvažovat a dokonce může úmyslně na cílové stránky přejít tak, aby tě o provizi připravil.

Další výhodou skrytí affiliate odkazu je jeho snadná úprava například ve chvíli, kdy se rozhodneš na celém webu propagovat jiný produkt. Pokud pro skrytí použiješ dále popisované přesměrování, stačí při změně provést úpravu na jednom místě.

Některé affiliate programy mají navíc skrytí původního odkazu s parametry přímo v podmínkách.

Skrytí ale není vždy nutné. Někdy je dokonce lepší, pokud uživatel ví, že jde na cílovou stránku přes tvůj affiliate odkaz. Například v informačním marketingu affiliate partneři často nabízí bonusy při nákupu přes jejich odkaz. Pak je naopak žádoucí, aby uživatel viděl, že jde přes affiliate odkaz, a měl jistotu, že bonus daného partnera získá.

Jak affiliate odkazy maskovat

Maskování odkazu javascriptem

Použiješ původní odkaz se všemi parametry a jen javascriptem pohlídáš události onmouseover a onmouseout. Při najetí kurzorem nad odkaz nastavíš text, který se ukáže ve statusbaru. Ve chvíli, kdy se kurzor pohne mimo odkaz, text ze statusbaru odstraníš.

<a href="http://www.example.com/?affid=janzahradnik&tid=a619" onmouseover="window.status='http://www.example.com/';return true" onmouseout="window.status='';return true">example.com</a>

Tenhle způsob ale vůbec není ideální. Stačí, aby měl uživatel vypnutý javascript, a uvidí původní odkaz. Navíc například Opera takovou změnu statusbaru blokuje. Zkus najet na následující odkaz a uvidíš, jestli maskování javascriptem ve tvém prohlížeči funguje:

example.com

Další způsoby jsou založené na přesměrování url adres. Pro skrytí affiliate odkazu nám dobře poslouží, i když nejsou maskováním v pravém slova smyslu.

Zkracovače url adres

Pro skrytí affiliate odkazu někdo používá služby jako tinyurl.com nebo bit.ly. To ale působí jako pěst na oko a u zkušenějších uživatelů tento způsob vyvolá stejnou ostražitost jako holý odkaz se všemi parametry.

PHP přesměrování

Vytvoříš PHP soubor, na který budeš odkazovat a který zařídí přesměrování:

<?php
header("Status: 301");
header("Location: http://www.example.com/?affid=janzahradnik&tid=a619");
exit;
?>

HTML přesměrování

Tady zařídí přesměrování meta tag. Nevýhodou je, že se musí daná stránka načíst do prohlížeče, což přechod uživatele může o něco zdržet.

<html>
<head>
<meta http-equiv="refresh" content="0;url=http://www.example.com/?affid=janzahradnik&tid=a619">
</head>
</html>

PHP nebo HTML přesměrování se často používá tak, že vytvoříš adresář, do kterého nahraješ soubor pojmenovaný index.php, případně index.html. Potom můžeš odkazovat na daný adresář a máš pěknou url adresu:

example.com -> http://blog.janzahradnik.com/example

Přesměrování subdomény

Pokud to tvůj hosting umožňuje, můžeš použít přesměrování subdomény. Nejprve vytvoříš např. subdoménu example.janzahradnik.com a té v administraci hostingu nastavíš přesměrování na tvou affiliate adresu. Dosažený výsledek je obdobný jako u PHP přesměrování.

.htaccess přesměrování

Tenhle způsob je ideální, jestliže tvůj hosting dovoluje použít soubor .htaccess. Jedná se o obyčejný textový soubor, do kterého můžeš umístit pravidla pro přesměrování.

redirect 301 /example http://www.example.com/?affid=janzahradnik
redirect 301 /example.html http://www.example.com/?affid=janzahradnik
redirect 301 /example.php http://www.example.com/?affid=janzahradnik

Zeleně vyznačené adresy budou serverem přesměrovány na ty oranžové. Všimni si, že původní adresy je potřeba zadávat relativně vůči adresáři, do kterého je soubor .htaccess umístěn (zpravidla kořenový adresář). Původní adresy přitom na serveru vůbec neexistují, není tam žádný soubor example.html, example.php ani adresář example. Podobu adresy si můžeš zvolit dle libosti. Pro každý affiliate odkaz ti stačí jeden řádek a máš je všechny pohromadě na jednom místě. Je to přehlednější a jednodušší než výše zmíněné způsoby.

Pokud již soubor .htaccess na serveru je, přidej řádky se svými pravidly pro přesměrování na jeho konec. Více o souboru .htaccess se dozvíš na stránkách JakPsatWeb.cz.

HTML rámy

Pro tuto metodu se často registruje samostatná doména. Jediný soubor, který nahraješ na server, načítá do rámu cíl tvého affiliate odkazu. Takto se obchází penalizace za directlinking v PPC systémech. V AdWords se tím například vyřeší omezení, které nedovoluje na jedno klíčové slovo zobrazení dvou inzerátů se stejnou cílovou url adresou. Konkrétně Google ale tuto metodu zakazuje. Pokud tě odhalí, zabanuje tvoje PPC kampaně. Načítání do rámu může zakazovat také samotný provozovatel affiliate programu. Pokud tě odhalí on, přijdeš o provize. Takže rámy používej jenom krátkodobě pro zjištění, jak daná nabídka konvertuje.

Zdrojový kód stránky s rámem může vypadat třeba takhle:

<html>
<head>
<meta name="description" content="Example.com">
</head>
<frameset border=0 rows="100%,*" frameborder="no" marginleft=0 margintop=0 marginright=0 marginbottom=0>
<frame src="http://www.example.com/?affid=janzahradnik" scrolling="auto" frameborder="no" border=0 noresize>
<frame topmargin=0 marginwidth=0 marginheight=0
scrolling="no" frameborder="no" border=0 noresize>
</frameset>
</html>

A jak maskuješ affiliate odkazy na svých webech ty? Odradí tě z pohledu návštěvníka affiliate odkaz od kliknutí?


Komentáře k článku

 1. 1) Libor,

  Skvělý soupis, Honzo.

  Osobně používám na svých webech meta refresh, snad nejhorší varianta ze všech výše jmenovaných.

  Jako marketér nejsem sto říct, zda mě affiliate link odradí, už k tomu nedokážu zaujmout postoj potenciálního zákazníka.
  Četl jsem kdesi, že lidé často koupit chtějí, ale ne přes affiliate odkaz, prostě proto, že nechtějí poskytnout 'komusi' provizi...

  Poznámka: tinyurl zakazuje zkracování affil. linků.

 2. 2) uni,

  Clanek celkem o nicem... Ja osobne affid odmazavam, nebudu zivit vyzirky:-)

 3. 3) Libor,

  Přesně o tomhle mluvím. Ve chvíli, když člověk vidí/pozná, že z toho bude mít užitek nějaký "nepotřebný" mezičlánek, couvá nebo odmazává. Chtělo by se říct:"přirozená reakce," ale když se nad tím zamyslíš, neukrajuješ ze svého kusu koláče. V ten moment to nikomu v řetězci neublíží. Naopak!
  V ten moment, jako by sis dupnul, že just nikomu pomáhat nebudeš. Trochu dětinské, nemyslíš? .)

 4. 4) Andre,

  A co je tedy nejlepší, asi .htaccess, že? Používám Wordpress. Jinak zatím nijak odkazy nemaskuji, ale mohl bych to zkusit. Uvidím. Díky za návod.

 5. 5) faborio,

  Mozno si treba polozit otazku, ze kolko ludi vie co je to affil a vsima si to v statusbare - 2%? 3%? Menej? Z nich kolko pouziva Operu alebo ma vypnuty javascript? Z toho mi vyplyva prve riesenie ako najjednoduchsie a dostacujuce.

  Inak moc pekne zhrnutie.

 6. 6) Honza Zahradník,

  Libor: Nad tím meta refresh nelámej hůl ;) Double meta refresh se používá pro odstranění referrera, takže provozovatel affiliate programu / inzerent nemá přehled odkud jde tvůj dobře konvertující traffic a nemůžou tě tak "obejít".

  Víc na Blank the Referrer with Double Meta Refresh.

  Andre: Pokud nepotřebuješ schovat referrera ani testovat ppc kampaně directlinkingem, je nejlepší některá z těch metod na straně serveru - PHP / subdomény / .htaccess.

  Pro WordPress jsou dokonce nějaké pluginy, které schovávají affiliate linky automaticky, viz. třeba: Wp-Affiliate.

  faborio: Mně přijde nejjednodušší .htaccess. Javascript nedoporučuju - ani zmíněné maskování, ani přesměrování přes window.location.

 7. 7) lumpik,

  Já na affil link klidně kliknu úmyslně když mě stránky přivedou k něčemu zajímavému. Ať z toho autor stránek které mi byli užitečné taky něco má.

  Konec konců jak už tu zaznělo, neplatím to ze své kapsy.

 8. 8) eMan,

  V mozille ten Javascript taky nefunguje...

 9. 9) Whiter,

  Riešim problém čo ak chcem dať na web napríklad 5 rovnakých affil odkazov a nechcem aby z toho mala ich stránka seo výhodu, riešenie s nofollow mi nepríde rozumne.Neporadíte niečo?

 10. 10) JamesM,

  Áno ale Google zvažuje či nebude ignorovať parameter rel=nofollow

 11. 11) md,

  Co říká Google na redirect přes PHP? rád bych maskoval aff odkazy, ale nerad bych si uškodil..

 12. 12) Martin,

  Dobrý den,
  spustili jsme nový affiliate pro obchod http://www.manutan.cz. Naše společnost se zabývá prodejem komplexního skladového, kancelářského, dílenského a jiného zboží. E-shop nabízí 20 000 položek k prodeji.

  Provize je stanovena od 5 do 10 % z uskutečněných objednávek. Platnost cookies je 30 dní.

  V současné době nabízíme partnerský program v podobě textových odkazů, brzy ale přibudou grafické odkazy a bannery. Také možnost spolupráce ve formě prodeje našeho zboží ve Vašem eshopu, to bychom nabídli poskytnutí XML feedu. V případě zájmu o možnost spolupráce přes XML feed, je nutné nás kontaktovat.

  Potřebné kontakty a další informace o našem affiliate programu naleznete na http://www.manutan-partner.cz

 13. 13) petr,

  Honzo, super článek, určitě něco z toho využiji, i když asi ne pro affil.

 14. 14) Netor - Váš internetový mentor,

  Hezký článek, ale pro maskování linků ve Wordpressu je nejlepší a nejjednodušší plugin s názvem "redirection". Tento způsob maskování pomocí redirectu používají největší odborníci z USA. Co se týče lidí co něchtějí klikat na affiliate odkazy, jsou to většinou profesionálně zdeformováni ajťáci nebo surfeři, kteří nikdy nic pořádnýho a užitečného pro lidi nevytvořili a nepochopili, že profesionální affiliate marketing je především pro lidi a to, že to někdo zneužívá a cpe někomu produkty jen aby vydělal je druhá věc.

 15. 15) Tomáš,

  Děkuji moc za hodnotný článek, srozumitelný i pro laika, využil jsem metodu .htaccess. Zdraví Tomáš

 16. 16) Zbyněk,

  Tak zkracovač nebo odkaz na vlastní podstranu nebo podsložku webu je stejná pěst na oko jako čistý affil odkaz. Prostě kdo zná affil, ví naprosto přesně o co jde. Podle mě má přesměrování hlavně smysl v tom, že jde pak na jednom místě vyměnit affil link nebo produkt a není třeba složitě hledat desítky odkazů v článcích.

  Osobně nemám problém dát někomu vydělat korunu, pokud je produkt nebo služba kvalitní. U toho ostatního se konverze stejně konat nebude, takže je maskování zbytečné.

 17. 17) Mirdo,

  Ideální pomocí .htaccess a podrobný návod tady https://yoast.com/cloak-affiliate-links/

Napiš komentář


O autorovi

Podnikám a přitom ze všech možných úhlů studuji marketing, který mě fascinuje a baví. Direct response marketing, marketing informační, internetový, emailový, product launches.
Tady na blogu se s tebou chci podělit o informace a myšlenky, které ti pomohou ve tvém online podnikání. Těším se na diskuzi ať už pod články, nebo při osobním setkání. V komentářích si všichni tykáme.

RSS Přidej si mě do své čtečky
Twitter Sleduj můj profil na Twitteru

Volím Stranu svobodných občanů

logo Svobodní

Volím Stranu svobodných občanů, která bez kompromisů hájí naši ekonomickou a osobní svobodu a usiluje o nižší vliv státu na náš život.

"Chceme lidem vrátit svobodu volby v oblastech, v nichž jim jí stát vzal. Chceme výrazně omezit výdaje státu tak, aby lidem stát nemusel brát téměř polovinu peněz, které vydělají. Lidé by měli mít svobodu v rozhodování, jak se svými penězi naloží, nikoliv politici. Lidé by také měli mít svobodu v tom, jaké hodnoty chtějí ctít a vyznávat."

Více na www.svobodni.cz.

Nové články

Kategorie

Emailový marketing

Pro správu kontaktů na zákazníky a rozesílání emailů doporučuji službu SmartEmailing. Nabízí pokročilé funkce pro budování databáze, segmentaci, automatické rozesílání sekvencí, podrobné statistiky a mnoho dalšího:

Přehled funkcí SmartEmailingu

Užitečné zdroje informací

Zahraniční zdroje informací